Terra Decorum: красиві речі з історією

6 жовтня в Києві пройде аукціон творів декоративно-прикладного мистецтва. Його організатори - власниця галереї «Античне місто» Наталія Кислюк та сім'я колекціонерів Маркових.

Ваза с ручками в виде лебедей. Мануфактура А. Миклашевского. Сер. XIX в. Выс. 25 см. Эст. $ 4 500–5 000В лютому 2012 один з лідерів світового антикварного ринку аукціонний дім Christie's опублікував річну статистику за основними напрямками продажів. Виявилося, що протягом 2011 р. ринок декоративно-прикладного мистецтва виріс на 16%, тоді як продажі живопису і графіки старих майстрів збільшилися тільки на 10%. Ще більш вражаючою виглядає статистика експорту предметів старовинного декоративного мистецтва з Великобританії. Тут приріст склав 31%, причому тільки в Росію антикварного срібла, порцеляни та меблів у 2011 р. було вивезено більш ніж на $ 60 млн.

Жвавий інтерес до красивих і стильних речей, до того ж овіяним ароматом минулих епох, відчувається і в Україні. За спостереженнями Євгена та Антона Маркових, цей сегмент ринку найменше постраждав від кризового зниження цін. Навесні в Києві відбулися перші торги аукціонного дому «Terra Decorum», що спеціалізується виключно на предметах прикладного мистецтва, 6 жовтня відбудеться його другий аукціон, де будуть представлені роботи українських, російських, західноєвропейських, китайських та японських майстрів.

Значну частину нинішньої колекції «Terra Decorum» становить кераміка, зокрема фарфор і фаянс провідних українських підприємств - Баранівського та Городницького заводів, Києво-Межигірської мануфактури, заводу Миклашевського. Як пояснив Олександр Марков, український фарфор залишається недооціненим, навіть у порівнянні з російським, хоча останнім часом їм зацікавилися багато серйозних колекціонерів всередині країни і за її межами. Ситуація невисоких цін дозволяє їм набувати за відносно скромні суми рідкісні речі музейного рівня.

На весняних торгах «Terra Decorum» ажіотаж серед колекціонерів викликала фаянсова тарілка з видами Києва, виготовлена ​​на заводі Веджвуда. На цей раз збирачів предметів, пов'язаних з історією міста, напевно, зацікавить тарілка Києво-Межигірської мануфактури з зображенням уланів, що датується першою третиною XIX ст. Вироби межигірських керамістів, що відрізнялися високою якістю, поставлялися у всі великі міста імперії, включаючи Москву і Санкт-Петербург. Зараз вони прикрашають багато державних і приватні колекції Росії та України. Так, наприклад, таріль з подібним батальним сюжетом можна бачити в зборах Музею українського народного декоративного мистецтва.

 З військовою тематикою пов'язаний ще один цікавий лот фарфорового стринга аукціону. Це стакан, випущений до сторіччя 48-го Одеського піхотного полку на одному з підприємств Товариства М. С. Кузнєцова. У дні святкування вікового ювілею Бородінської битви полку було присвоєно ім'я імператора Олександра I. Від подібної пам'ятної посуду склянку відрізняє більш розроблена програма декору: тут і герб Російської імперії з вензелями Олександра I і Миколи II, і Георгіївський хрест з іменами всіх самодержців, що правили країною протягом 100 років існування полку.

Виправданим виглядає включення до аукціону прикладного мистецтва і декількох графічних аркушів видатного українського художника Михайла Жука. Це ескізи розписів тарілок, виконані ним у 1920-1930-х рр.. Керамікою майстер захопився ще в 1900-ті, коли працював на фірмі Івана Левинського у Львові. В кінці 1920 - початку 1930-х рр.. Жук викладає на керамічному факультеті Одеського художнього інституту, його студенти проходять стажування в Підмосков'ї, на заводах в Дульово і Дмитрові. Туди ж художник переїжджає в 1937-му, рятуючись від чергової хвилі репресій проти  діячів української культури. У столиці до декоративних знахідок Жука, що поєднував елементи модерну і традиційного українського орнаменту, поставилися з розумінням, а самого майстра навіть включили до складу худради Главфарфора.

Велику історичну та художню цінність представляє порцелянова ваза, виготовлена ​​в Японії в епоху Мейдзі. Унікальна тематика її розпису, докладно оповідає про всі етапи процесу виготовлення порцеляни - від видобутку глини до випалу. На думку експертів, ваза була виготовлена ​​за індивідуальним замовленням для іменитого клієнта або як підношення з приводу якоїсь урочистої нагоди. На це вказують і оригінальність сюжету декору, і тонкість живописної манери. Предмети такої якості - рідкість не лише на українському, але й на міжнародному ринку.

Одним з топ-лотів жовтневих торгів є дерев'яна настінна шафка, виготовлений абрамцевськими столярами та різьбярами за проектом художниці Олени Полєновій в 1880-х рр.. Майстерні, створені в підмосковній садибі Абрамцево на кошти відомого підприємця і мецената Сави Мамонтова, були одним з найважливіших центрів відродження художньої промисловості Росії кінця XIXст. Тут працювали видатні російські художники Михайло Врубель, Віктор Васнєцов, Василь Полєнов, Костянтин Коровін. Абрамцевські меблі за ескізами О. Полєнової в той час користувалася великим попитом, її демонстрували на всесвітній виставці 1900 р., про неї писав знаменитий лондонський журнал «Studio», що займався популяризацією нового мистецтва і дизайну.

Доля творів прикладного мистецтва така, що з плином часу вони втрачають своє утилітарне призначення і починають виконувати чисто естетичні чи репрезентативно-статусні функції. Наприклад, у минулому столітті антикварні речі нерідко пристосовувалися під спортивні призи. Так було і з трофеєм для розіграшу Кубка СРСР з футболу, і з нагородами для багатьох місцевих змагань. У розділі художнього металу на аукціоні буде представлено срібний кубок роботи німецьких майстрів кінця XIX - початку ХХ ст., Яким в 1946 р. нагородили команду - переможницю легкоатлетичних змагань шкіл міста Києва. Цікаво, що приз був заснований редакцією головною піонерської газети УРСР «Зірка», про що свідчить напис на кубку. Ця річ має не тільки художню, але й велику історичну цінність, яка з роками буде лише зростати.

У невеликому огляді складно розповісти про всі лоти аукціону, однак можна з упевненістю говорити про те, що його організатори спробували охопити якомога ширший спектр видів, технік, епох прикладного мистецтва і при цьому задовольнити покупців з різними фінансовими можливостями.

Ознайомитися з лотами аукціону «Terra Decorum» можна буде на виставці в галереї «Античне місто» (вул. Ірининська, 5/24, вхід з Михайлівського провулка).

Журнал "Антиквар" №9(66) вересень 2012

 

Українська

Теги: